T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü ADIYAMAN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ
T.C. Sağlık Bakanlığı
Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü
ADIYAMAN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Diş hekimliği meslek tanıtım faaliyetleri;

Güncelleme Tarihi: 28/12/2017

mesleki.JPG
meslke1.JPG


Eğitim sistemimizde yapılan yenilikler ve değişmelerde meslek seçiminin bireyin hayatında ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Artık kişi üniversite sınavına girerken değil daha önceki eğitim-öğretim yıllarında bir mesleğe veya ulaşmak istediği meslek ile ilgili eğitim veren programlara yönelmektedir 

Toplumsal ve kişisel ihtiyaçların karşılanması, toplum içinde yaşayan bireylerin mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmesi için kişilerin kendilerini gerçekleştirmelerini sağlayacak, meslek seçimini doğru yapmaları gerekmektedir. Daha ilköğretim kademelerinden başlayarak uygulanan ve her geçen gün daha bir dikkat ve titizlikle üzerinde durulan mesleki rehberlik ve yönlendirme faaliyetlerinin önemi gün geçtikçe artmaktadır.

Adıyaman Ağız Diş Sağlığı Merkezi olarak kurumsal sosyal sorumluluk çerçevesinde resmi olarak kurumumuza başvurarak, mesleki eğitim çalışmalarında rehberlik edilmesini talep eden, tüm okullara, idare tarafından belirlenen bir diş hekimi ile ilgili kurum belirlenen günde ziyaret edilmektedir. Öğrencilerin tercih ettikleri meslek kollarında çalışan bireylerle yüz yüze görüşmesi, meslek hakkında ayrıntılı bilgi almasını sağladığı gibi öğrencinin mesleki yeterlilik hakkında kendisini de tartma fırsatı bulmasına olanak tanımaktadır. Öğrenci mesleğin sorumlulukları, meslek kolunda çalışan bireylerin hangi özelliklere sahip olması gerektiğini birinci ağızdan almaktadır. Bu doğrultuda kendisinin bu mesleği ne derece gerçekleştirebileceği konusunda fikir sahibi olması sağlanmaya çalışılmaktadır.

 Meslek bilincinin kazandırılması ve doğru meslek tercihi konusunda gerekli yardımın kurumumuz tarafından okullara yapılması; mesleğinde hastalarla iyi iletişim kurabilen. Onların güvenini kazanacak tedaviler yapma becerisine sahip. Mesleği bir zorunluluk veya ekonomik çıkar sağlama aracı olarak görmeyen, çok severek isteyerek ve mesleki etik kuralları göz önünde bulundurarak insanlara hizmet veren bireylerin Diş hekimliği mesleğini seçmelerini sağlamaya hizmet etmek amaçlıdır.